Kas ir ķermeņa masas indekss jeb ĶMI? 09 feb.

ĶMI ir saīsinājums no ķermeņa masas indeksa (angļu valodā body mass index), kas rāda cilvēka svara un auguma attiecību. Rādītāju izmanto aptaukošanās noteikšanai un saslimšanas ar sirds un asinsvadu slimībām riska vērtēšanai. ĶMI normas 1985. gadā izstrādāja Pasaules Veselības organizācija.

ĶMI aprēķināšanas formula:

                                               Tavs svars kilogramos

Ķermeņa masas indeks = ---------------------------------------------

                                               Tavs augums metros2

Piemēram, 170 cm gara un 65 kilogramus smaga cilvēka ķermeņa masas indekss ir 65:(1,7×1,7) = 22,5 (kg/m2). No veselības viedokļa ir svarīga arī tauku atrašanās vieta ķermenī, jo veselībai bīstama ir lieko tauku uzkrāšanās tieši vēdera rajonā. Tāpēc piedevām ĶMI ir svarīgi mērīt arī vidukļa apkārtmēru.

Vīriešiem normāls tauku saturs ir  10-18% no ķermeņa svara. Labai veselībai mums visiem ķermenī ir jābūt zināmam tauku daudzumam.

ĶMI mērīšana un veselības vērtēšana ar tā palīdzību nav piemērota bērniem, grūtniecēm un sportistiem.

ĶMI vērtības

Zem 19 – pazemināts svars. Svara samazināšana no veselības viedokļa nav ieteicama. Zināms pazemināts svars pats par sevi nav veselībai bīstams, taču visu organismam nepieciešamo uzturvielu trūkums var radīt bīstamus veselības traucējumus.

19-24,9– normālsvars. Medicīnisku iemeslu svara samazināšanai nav, taču Kaaluabi.ee var palīdzēt tev noturēt svaru šajā veselīgajā līmenī un analizēt, vai tavs uzturs pietiekami satur visas vajadzīgās vielas.

25-29,9– paaugstināts svars. Tev draud briesmas liekā svara dēļ saslimt ar tādām slimībām kā diabēts, sirds un asinsvadu slimības. Iesakām tev ar Kaaluabi.ee palīdzību sekot savam ikdienas uzturam un samazināt svaru. Katrs zaudētais kilograms ļauj samazināt tavu risku saslimt ar iepriekš minētajām slimībām.

Virs 30– aptaukošanās. Tev ir liels risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, augstu asinsspiedienu un diabētu. Tāpēc iesakām tev nopietni nodarboties ar sava svara samazināšanu. Labs palīgs sekošanai savām ēšanas paražām ir Kaaluabi.ee, taču iesakām tev iepriekš konsultēties ar savu ārstu.  

Daži piemēri par ĶMI, auguma un svara attiecību:

  • 160 cmgaram cilvēkam paaugstināts svars ir 65 kilogrami un aptaukošanās, ja svars ir 78 kilogrami
  • 170 cmgaram cilvēkam paaugstināts svars ir 72 kilogrami un aptaukošanās, ja svars ir 87 kilogrami
  • 180 cmgaram cilvēkam paaugstināts svars ir 82 kilogrami un aptaukošanās, ja svars ir 97 kilogrami

Lasi par ĶMI vēl

lasīt un komentēt