Brokastu ABC 09 feb.

Kurš no mums nav bērnībā atkārtoti dzirdējis, ka brokastis jāēd pašam, pusdienās jādalās ar draugu un vakariņas jāatdod ienaidniekam. Ne jau viss tas ir taisnība, taču savs patiesības grauds šajā teicienā ir. Proti, brokastis ir dienas svarīgākā ēdienreize, jo nakts laikā ķermenis ir patērējis visu savu enerģiju un organisma iedarbināšanai ir vajadzīga jauna barība.  

Tas, ko tu apēd brokastīs, ietekmē visu organismu un smadzenes, īpaši atmiņu. Pētījumi ir parādījuši, ka bērni, kas ēd mājās kārtīgas brokastis, saņem skolā labākus rezultātus kā tie, kuri nepagūst paēst brokastis, raksta halsotek.se.

Atstāt brokastis neēstas no svara samazināšanas viedokļa ir nepareizi, jo enerģiju iztērējušais organisms prasa enerģiju, tāpēc cilvēki sāk līdz pusdienām uzkost drīzāk ko neveselīgu. Angļu valodas vārds „breakfast“ burtiski nozīmē „pārtrauc gavēni“.

Kārtīgas brokastis dod cilvēkam pietiekami enerģijas, lai veiksmīgi izturētu līdz pusdienām un tās satur ca 20-25 procentus no dienas kaloriju daudzuma. Bez tam brokastīs vajadzētu saņemt arī apmēram  ¼  no dienas vitamīnu un minerālvielu daudzuma. Pētījumi ir parādījuši, ka brokastu ēdājiem ir mazāks aptaukošanās risks,  jo viņi līdzsvaro savu cukura līmeni asinīs, kas kontrolē apetīti. Brokastu ēšana samazina arī diabēta risku, jo ir zemāks cukura līmenis asinīs, kas ir viens no diabēta veidošanās riskiem.  

Veselīgām brokastīm vajadzētu saturēt ogļhidrātus un proteīnus, un mazāk tauku. Labai brokastu maltītei tātad vajadzētu saturēt kādu no sekojošiem produktiem: ogļhidrātus saturošu pilngraudu maizi, putru, musli, žāvētus augļus. Olbaltumvielu ziņā nepārspējama loma ir olām, kas piedevām olbaltumvielai satur arī A, E un B vitamīnus, dzelzi, selēnu un omega 3 un 6 taukskābes, omega taukskābes satur arī gaļa, zivis, piena izstrādājumi. Ogās, augļos un dārzeņos ir daudz vitamīnu, īpaši C vitamīnu.

Laba izvēle brokastīm:

  • auzu pārslu putra ar sviestu, pilngraudu maize ar sieru un aknu pastēti, augļi
  • dabīgais jogurts ar auzu pārslām, augļiem un ogām, pilngraudu maize ar šķiņķi un tomātu, glāze dabīgās sulas 
  • putra, pilngraudu maize ar šķiņķi un sieru, vārīta ola un augļi.
lasīt un komentēt