Taisnība par hormoniem un lieko svaru 26 feb.

 

Mēs visi cenšamies zaudēt lieko svaru ātri un vienkārši. Kādam tas izdodas bez grūtībām, kāds cits gadiem svīst sporta zālē, mokās diētās, turklāt lieko svaru zaudē mazliet. Ja lieko svaru vēlas zaudēt abi laulātie, vīrs un sieva, vīrieši parasti ātrāk atgūst ideālo formu, liekot sievietei vilties.

Kāpēc tā notiek, no kā ir atkarīga liekā svara zaudēšana un svara uzkrāšana? Pirmkārt, galvenais iemesls liekā svara uzkrāšanai ir hormoni, precīzāk, traucēta vielmaiņa un organisma hormonālais balanss. Tas ir, pirmā jūsu darbība, nolemjot zaudēt lieko svaru – došanās pie endokrinologa.

Kur slēpjas aptaukošanās iemesli?

Zinātnē zināms daudz faktoru, kas ietekmē lieko svaru. Protams, pie tiem pieder arī mazkustīgs dzīves veids, pārēšanās, stress, liela loma ir arī iedzimtībai, kā arī ķermeņa hormonālajai sistēmai, kas atbild par vielmaiņu.

Ja saprot šo hormonu darbības mehānismu, var apzināti mazināt aptaukošanos savā organismā.

Daudzi uzskata, ka liekais svars rodas no tā, ka ar uzturu mēs iegūstam vairāk barojošās vielas un enerģiju, nekā spējam tās patērēt, un tā ir taisnība. Bez tam daudzi domā, ka lai izvairītos no liekajiem taukiem, vajag mazāk ēst un vairāk kustēties, tad sāksiet ātri zaudēt lieko svaru, taču tā ir tikai daļēja patiesība.

Organisms ir cītīgs saimnieks, ja viņam reiz parādīja, cik daudz var ēst, tas to atcerēsies uz visiem laikiem. Ja pēc tam to apzināti apdalīs ēšanas ziņā, tas tomēr centīsies ar visiem spēkiem aizpildīt tukšumus, jo samazināts ēdiena pieplūdums, ir stress organismam, ir pienākuši grūti laiki, īpašnieks to mērdē badā, tas nozīmē, ka vajag uzkrāt rezerves melnajām dienām.

Tas visiem spēkiem cenšas atgūt dievišķo mieru un pilnību, pat ar ēdiena piegādes traucējumiem. Tāpēc jūs ēdiet mazāk, bet svars stāv uz vietas vai pieaug. Šo programmu nodrošina hormoni, katras ķermeņa šūnas labklājības aizsargi, tai skaitā arī tauku šūnu.

Hormoni palielina jūsu apetīti, palēnina vielmaiņu organismā, noglabājot taukus rezervei, kas palīdz atgriez svaru iepriekšējā līmenī, neņemot vērā jūsu centienus.

Sieviešu hormonu loma

Sieviešu figūra būtiski atšķiras no vīrieša, un tas notiek pateicoties sieviešu hormoniem un tauku nogulsnēm atbilstoši sievietes tipam. Pamatā pilnīgas paliek krūtis, gurni, kājas un vēders, rokas un seja mazākā mērā. Daba to ir izdomājusi, lai sieviete iznēsātu bērnu, ķermenis uzkrāj zemādas taukus, lai mazinātu sitienus un sadala enerģiju piena veidošanai.

Lielāka nozīme sieviešu hormoniem ir kritiskajos periodos – kad organisms nonāk dzimumbrieduma stadijā, tad ēdiena pārpalikums uzkrājas uz tipiskajām sieviešu vietām, pateicoties estrogēnam. Bez tam, organisms nostiprinās tādu svara uzkrāšanas un figūras tipa programmu, un visas sievietes dzīves laikā tieksies pēc tā.

Vislielākā estrogēna ietekme ir vecumā pēc četrdesmit, īpaši, ja jūs mīlat treknu un saldu. Pilnīgās sievietes klimaksu pārcieš daudz labāk nekā slaidās, tāpēc organisms tiecas pēc pilnības.

Kādi hormoni ietekmē jūs?

Viens no galvenajiem tauku hormoniem ir leptīns. Šis hormons reaģē uz tauku saturu šūnās, un, ja tauku apjoms samazinās, zemais leptīna līmenis strauji palielina jūsu apetīti un vielmaiņu. Ja tauku šūnās ir daudz, paaugstinātā leptīna koncentrācija asinīs saka smadzenēm – „gana ēst!”

Leptīns – lielisks vesela cilvēka apetītes regulators, taču dažkārt mūsu smadzenes kļūst kurlas, tās receptori ir aizsērēti ar citām vielām, un nedzird paaugstināto leptīna līmeni. Tad rodas patoloģiska aptaukošanās.

Vēl viens hormons, kuram ir liela nozīme tauku apmaiņā, ir insulīns, kuru izstrādā aizkuņģa dziedzeris. Pateicoties tam tauki krājas visās vietās. Tas nomāc taukos šķīstošo fermentu darbību, palīdz transformēt lieko cukuru un tā atliekas šūnās. Lietojot saldu, insulīna līmenis ātri pieaug, tātad, aktivizējas saldumu transformācija liekajos kilogramos uz mūsu sāniem.

Ne mazāka loma tauku apmaiņā ir vairogdziedzera hormoniem, tie ir tauku šķīdināšanas aktivizētāji. Ja ir kādi traucējumi, rodas hipotireoze – slimība, kuras laikā palielinās tauku uzkrāšanās, cilvēki stipri un nevienmērīgi kļūst apaļi. Bet, ja ir hipertireoze, tad tieši pretēji, norit spēcīga svara zaudēšana.

Svara zaudēšanu sekmē augšanas hormons somatotropīns, tas aktivizē tauku izdalīšanu no šūnām un to sadalīšanu. Vēl kāds tauku dedzināšanas hormons ir testosterons – ja tā trūkst, vīrieši kļūst apaļi, atmirst muskuļi un zaudē vīrišķo spēku.

Kāpēc rodas sistēmas novirzes?

Pie tā lielākoties ir vainīgi paši cilvēki: viņi pārbauda savas vielmaiņas spēku, pārāk daudz lietojot taukainus produktus, bet, kad sistēmas darbībā rodas traucējumi un tā atsakās strādāt, rodas aptaukošanās.

Piemēram, insulīns iedarbojas uz šūnām aktīva dzīves veida laikā, pareizas ēšanas laikā, lietojot saprātīgu daudzumu cukura un tauku. Ja jūs ēdat ļoti daudz, nepietiek insulīna visiem receptoriem, šūnas tiek piebāztas ar taukiem, tāpēc aizkuņģa dziedzeris saspringst, dod vairāk insulīna, kā rezultātā liekie tauki uzkrājas un rodas īpaša slimība – X-sindroms vai metabolisma sindroms.

Visbīstamākā tauku nogulsnēšanās vieta šajā sindromā ir uz vēdera – tas noved pie aknu darbības traucējumiem, holesterīna veidošanos, kas pasliktina tauku apmaiņu.

Kā tad zaudēt lieko svaru?

Cilvēkiem, kuriem ir problēmas ar insulīna apmaiņu un leptīna līmeni, nepieciešams notievēt ļoti lēni, ievērojot mazkaloriju diētu ar saprātīgām slodzēm. Tādējādi jūs pārliecināsiet organismu, ka nav vērts atlikt taukus rezervei, jo tie jums ir nepieciešami tagad.

Citiem vārdiem vajag pieņemt koncepciju: „es tagad vienmēr tā ēdīšu un trenēšos”, tad organisms sāks lēnām, bet pārliecinoši atteikties no saviem taukiem. Ar gadiem receptoru pret insulīnu līmenis samazināsies, un gadu no gada jāiemāca ēst sev mazāk.

Kopumā, protams, hormoni būtiski ietekmē vielmaiņu un tauku uzkrāšanos, bet jūsu figūra rezultātā ir atkarīga no jūsu uzvedības. Ja jūs nepārēdīsieties, nekas nenogulsnēsies pat ar hormonu palīdzību.

Avots: www.kleoo.lv

lasīt un komentēt