Bišu maize organisma stiprināšanai 16 mar.


Bišu maize ir tie paši ziedputekšņi, bet pārstrādāti. Tā ir vēl vērtīgāka par ziedputekšņiem, jo fermentēta. Var lietot organisma spēcināšanai pēc smagām slimībām, kā arī profilaksei.
 
Ar ko bišu maize atšķiras no ziedputekšņiem?
 
Bišu maize ir ar brūnganu nokrāsu un pēc garšas atgādina lauku rupjmaizi ar nedaudz skābenu piegaršu. To bites gatavo no ievāktajiem ziedputekšņiem, kurus pārstrādā, konservē un uzglabā šūnās savam uzturam. Vācot putekšņus un veidojot nastiņas, bites tiem pievieno nektārā un siekalās esošos fermentus, kas veicina masas rūgšanu, vienlaikus bagātinot to ar ogļhidrātiem un D, E, K vitamīniem, kuru nav putekšņos.
 
Šādās pārvērtībās veidojas bišu maize, kas gan bites, gan cilvēka organismam ir viegli izmantojama. Turklāt tā saimei ir vienīgais olbaltumu avots laikā, kad nav iespējams ievākt putekšņus.
 
Kā bites gatavo šo vērtīgo maizīti?
 
Lidojošās bites ienes putekšņu nastiņas stropā, iemet tās šūniņā un lido pēc nākamajām. Jaunās, nelidojošās bites šūnās sabērtās nastiņas ar savām galvām kā stampiņām cieši sablīvē. Sablīvētie putekšņi nepiepilda visu šūnu līdz augšai, tāpēc virsējo daļu bites nosedz ar medu. Putekšņu virskārta piesūcas ar medu un kļūst gaisa necaurlaidīga.
 
Cukurus saturošā putekšņu masā baktēriju un fermentu iedarbībā notiek pienskābās rūgšanas process un rodas pienskābe, kas šūniņu saturu iekonservē, radot tajā stipru cukura šķīduma osmotisko spiedienu, kurā mikroorganismi nedzīvo.
 
Kas ir bišu maizes sastāvā un vai tajā esošie vitamīni ar laiku neiet bojā?
 
Stropā, novietota šūnās, pārlieta ar medu un nosegta ar vaska vāciņu, bišu maize var ilgi glabāties, nezaudējot savu vērtību. Tā satur gan aizstājamās, gan neaizstājamās aminoskābes, vitamīnus, fermentus un minerālvielas. Bišu maizes sastāvā ir C, B1 B2, B6, P, A, D un E vitamīni.
 
Lielais bišu maizes skābums aizkavē daudzu mikroorganismu attīstību, tas notiek, arī pateicoties fitoncīdu klātbūtnei. Olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu šķelšanās procesā nedaudz mainās aminoskābju un taukskābju ķīmiskais sastāvs. Bišu maizē ir 16 aminoskābes un 13 taukskābes, kas šajā vidē labi saglabājas.
 
Kam ieteicams lietot bišu maizi?
 
Profilaktiski – jebkuram. Tā uzlabo atmiņu, veicina domāšanu. Spēja saistīt holesterolu ļauj bišu maizi izmantot arī aterosklerozes ārstēšanai. Bišu maize un ziedputekšņi satur alfa un beta karotīnu, tāpēc tos izmanto redzes uzlabošanai.
 
Šo bišu produktu ieteicams lietot hroniska hepatīta, prostatīta, adenomas, kolīta, enterokolīta, hronisku aizcietējumu gadījumos, palīdz arī diabēta slimniekiem (samazina holesterīna daudzumu plazmā). Bišu maize satur samērā daudz kālija, magnija, dzelzs, joda, tādēļ ieteicama sirds un asinsvadu, hepatīta, aknu cirozes, anēmijas slimniekiem.
 
 Aija Krustiņa | Praktiskais Latvietis
 
Avots: www.delfi.lv
lasīt un komentēt