Kā atšķirt labu jogurtu no vēl labāka? 08 nov.

 

Jogurta dzimtene ir Balkāni, savukārt Latvijā mēs to pazīstam no 20. gadsimta sākuma. Tas kļuvis par iecienītu mūsu ikdienas ēdienkartes sastāvdaļu. Visi jogurti ir garšīgi un veselīgi, bet kā atšķirt labu jogurtu no vēl labāka?
 
Kas ir jogurts?
 
Jogurts ir piena produkts, kas rodas rūgšanas procesā, ko ierosina jogurta baktēriju kultūras - Lactobacillus bulgaricus un Streptococcus Termophilus. Ja produktā nav šo baktēriju, tad tas ir vienkārši skābpiena produkts. Dažiem jogurtiem bez šīm klasiskajām baktērijām vēl pievieno arī alternatīvās kultūras - bifidobaktērijas un acidofilās baktērijas, tās nodrošina maigāku garšu.
 
Organismam īpaši labvēlīgas skaitās tās bifidobaktērijas un acidofilās baktērijas, kam izdalīti konkrēti celmi. Piemēram, tāds ir Bifidobacterium BB12, kas ir jogurta dzēriena Imunella sastāvā. Ir zinātniski izpētīts un pierādīts, ka baktēriju celmiem piemīt šīs labās īpašības - tās uzlabo zarnu trakta darbību, imunitāti, cīnās ar brīvajiem radikāļiem un pat pasargā no saslimšanas ar vēzi. Arī holesterīna līmeni asinīs var samazināt ikdienā lietojot jogurtu. Ražotājiem izaicinājums ir nodrošināt, ka visas šīs labās un dzīvās baktērijas jogurtā atrodamas līdz jogurta lietošanas termiņa beigām.
 
Dzīvie jogurti nav ilgi uzglabājami
 
Uztura speciālisti uzsver - ir svarīgi, lai baktērijas jogurtā būtu dzīvas. Ir tā saucamie dzīvie un nedzīvie jogurti un atšķirība ir jogurta ražošanas procesā. Dzīvie jogurti ir tad, kad jogurta baktērijas tiek pievienotas pēc pasterizācijas, savukārt, ja tās pievieno pirms pasterizācijas rodas tā saucamais nedzīvais jogurts. Šiem jogurtiem ir salīdzinoši daudz garāks realizācijas termiņš kā dzīvajiem. Novērots, ka Latvijas ražotāji lielākoties pārdod dzīvos jogurtus, savukārt importa jogurti lielākoties tomēr ir šie nedzīvie jogurti ar ilgu uzglabāšanas termiņu.
 
Diētas ārsts Andis Brēmanis cilvēkiem iesaka izvēlēties dzīvos jogurtus, kā arī neslinkot un veikalu plauktos papētīt informāciju uz jogurtu iepakojumiem - ražotāji uz iepakojumiem norāda, vai jogurts satur veselīgās baktērijas, cik liels ir tauku procents un cukura līmenis.
 
Latvijā lielākais jogurta ražotājs a/s "Tukuma piens" atzīst, ka Latvijas ražotāji jogurta nozarē ir tikpat spēcīgi un zinoši kā lielās ārvalstu kompānijas, un ražo veselīgus un garšīgus pašmāju jogurtus.
 
Populārākie persiku un zemeņu jogurti
 
Jogurti atšķiras arī pēc to konsistences. Ir biezāki un šķidrāki un vienkāršoti tos var iedalīt trīs grupās - biezie jeb ar karotīti ēdamie, dzeramie jogurti un jogurta dzērieni. Rietumos visvairāk iecienītie esot tieši dzeramie jogurti. Arī Latvijas veikalu plauktos tie kļūst populārāki un arvien dažādākus tos piedāvā arī vietējie ražotāji.  Tāpat pieejami dažādu garšu jogurti un ikviens var atrast sev labāko. Kā norāda "Tukums piens" galvenā pārtikas tehnoloģe Sandra Tirleja - dažas jogurta šķirnes jau var uzskatīt par klasiku - tāds ir zemeņu un persiku jogurts, tad seko ķiršu, melleņu, meža ogu jogurts. Ražotāji visu laiku seko līdzi tendencēm pasaules tirgos, eksperimentē un rada jaunas šķirnes, kas varētu garšot arī latviešiem. Jaunākie jogurti ir lāceņu un kazeņu jogurti, kas jau guvuši pircēju atzinību. Tiek arī kombinētas dažādas garšas - ķiršu ar vaniļas, zemeņu ar banānu un zemeņu ar kivi vai arī upeņu un aveņu.
 
Katram savs jogurts
 
Ja neiet pie sirds jau veikalā nopērkamie jogurtu, "Tukuma piens" pārtikas tehnoloģe iesaka pagatavot pašam savu jogurtu, kurš atbildīs ne tikai individuālajām garšas prasībām, bet būs arī veselīgs. Nopērkot balto jogurtu bez piedevām, tam var pievienot, piemēram, paša lasīto ogu ievārījumu.
 
"Lielākoties mums jogurti saistās ar kaut ko saldu - augļu vai ogu gabaliņiem iekšā. Tomēr var nopirkt arī jogurtu bez piedevām un pievienot zaļumus, piemēram, sablenderētas dilles, lociņus, pētersīļus. Sanāk lieliska mērcīte, piemēram, gaļai, zivīm vai dārzeņiem, un tas būs daudz veselīgāk, nekā majonēze. Īpaši to var ieteikt cilvēkiem, kam ir kādas veselības problēmas vai liekais svars", tā A. Brēmanis.
 
Nereti arī ārsti pacientiem pēc antibiotiku lietošanas iesaka ik dienu uzturā lietot jogurtus. Tas saistīts ar to, ka antibiotikas novājina gan labās, gan sliktās baktērijas, savukārt jogurts un tajā esošās baktērijas palīdz atjaunot līdzsvaru. Derētu gan atcerēties, ka jogurts nav gluži tas pats, kas zāles, tomēr jogurts stiprina imūnsistēmu. Jogurts tāpat kā piens un piena produkti satur nepieciešamos vitamīnus, olbaltumvielas, kalciju un mikroelementus. Turklāt jogurtu var lietot arī tie cilvēki, kuriem ir piena nepanesība.
 
Avots: www.delfi.lv
lasīt un komentēt